úterý 10. března 2009

Romeo Villazón a Julie Machaidze na DVD ze Salzburgu


Charles Gounod - Roméo et Julíette - nahráno 7,8/2008
Salzburský festival

Nerad za každou cenu vychvaluji do nebes, pěvecký i herecký výkon Rolando Villazóna v této inscenaci je však jedním slovem úžasný. V létě roku 2008 byl evidentně ve fantastické formě, každý jeho tón zde divák vyloženě hltá, každému jeho gestu věří. Protějškem mu byla mladičká gruzínská sopranistka Nino Machaidze, která nahradila původně ohlášenou Annu Netrebko. Přistupoval jsem k ní trochu s předsudky, vždyť je vůbec možná kombinace takto nízkého věku (25 let) s takto atraktivním zevnějškem a s ohlašovaným ještě snad atraktivnějším hlasem? Po zhlédnutí celé opery lze pouze konstatovat že ano. Úvod působí zvláštně, měl jsem pocit, že snad na scénu přichází mentálně postižená dívka. Takto pojatý vstup do role mi příliš neseděl, vše však bylo v dalším průběhu opery napraveno. I když ještě v hlase Nino Machaidze nenalézám tolik vzácné specifikum, které by z ní dělalo výjimečnou "záležitost" (věřím, že se časem může objevit), má pevně posazený překrásný soprán znějící lahodně ve všech polohách. Pro roli Julie se takřka dokonale hodí, záporná kritika by byla pouhým vyhledáváním chyb, což nikdy nebude můj styl hodnocení hlasů. Tuto deformaci kritiků "profesionálů" nikdy nechci mít, je pouze na obtíž a vůbec jim ji nezávidím.

V opeře vidíme nádherné kostýmy, skvělé bojové scény, výtečné režijní nápady. Cítíme vskutku pohádkovou atmosféru, příběh Romea a Julie na nás dýchá v plné intenzitě. Celkový dojem mi nezkazil ani připitomělě zahraný otec Kapulet, jehož pojetí pána domu působila tragicky směšně, vzhledem k tomu pak facka Tybaltovi až trapně. Výhrady musím mít i k samotnému hlasu představitele této role. Falk Struckmann, jinak snad skvělý wagnerovský pěvecem mi jednoduše do role příliš nesedl.

Celkový dojem je výborný, příznivec nádherné hudby (Orchestr salzburského Mozartea diriguje výborně mladý kanaďan Yannick Nézet-Séguin) Charlese Gounoda zaplesá, fanoušek Rolanda Villazona bude šílet blahem, nadšenec pro objevování nových hlasů bude překvapen Ninou Machaidze. Srovnám-li s inscenaci z MET, kterou jsme mohli sledovat v přímém přenosu v kinech ke konci roku 2007 (Alagna, Netrebko), váhám. Nevím, které bych dal přednost. Obě jsou zcela špičkovými záležitostmi zasluhující divákovu pozornost. DVD ze Salzburgu si pořiďte, v žádné pořádné sbírce oper jednoduše nemůže chybět.

(5 nejlepší, 1 nejhorší)

Rolando Villazón : 5 (herecký výkon 5)
Nino Machaidze : 4 (herecký výkon 4)
Mikhail Petrenko : 4-5 (herecký výkon 4)
Russell Braun : 4 (herecký výkon 4-5)
Cora Burggraaf : 4 (herecký výkon 4)
Juan Francicso Gatell : 3-4 (herecký výkon 3-4)
Falk Struckmann : 3 (herecký výkon 2-3)

režie a scéna : 4-5 (Bartlett Sher)
video director : 5 (Brian Large)
dirigent : 4-5 (Yannick Nézet-Séguin)

obraz : 5 (16:9 HD)
zvuk : 5 (PCM Stereo)
booklet : 4
vydavatel : Deutsche Grammophon (2 DVD, 162 minut + 16 minut bonus)

Plusy :
Rolando Villazón

Mínusy :
Falk Struckmann

Celkový dojem : 4-5

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

DVD už asi tři týdny mám, je pravdou, že Falk Struckmann je pojat skutečně docela zvláštně. U mě tato nahrávka vítezí nad provedením z MET, nicméně v MET měli skvělou Isabelu Leonard jako Stéphana a Nathana Gunna jako Mercuita...takže vlastně taky váhám:-))).Mirka z Plzně

bianca řekl(a)...

Tuto nahrávku jsem už delší dobu neviděla - poprvé v přímém přenosu a pak .... už ani nevím, kolikrát, nemohla jsem se jí nabažit. Přesně se pamatuji na moje obavy, když jsem se dověděla, že Anna Netrebko nebude zpívat Julii. Patřím k těm šťastným, kdo viděl Villazona a Netrebko jako Romea a Julii v r. 2006 ve Vídni a zážitek z toho představení zatím nic nepřekonalo. Proto tedy moje obavy, nedovedla jsem si představit, že s jinou "Julií" to může fungovat. Ale moje obavy se rozplynuly velmi brzy a pak už jsem zapomněla na svět kolem a bez dechu sledovala děj. Nejvíc mě asi " dostalo" závěrečné dějství, přesněji řečeno ten úplný závěr.
Nedovedu si představit dokonalejší ztvárnění role Romea, než v podání Rolanda Villazona - on prostě na jevišti "je" Romeo, věrohodnost jeho projevu násobí i to, že je v roli, i když je mimo děj ( to ale člověk vidí spíš přímo v divadle než na DVD záznamu). Milou třešničkou na dortu je i bonusové DVD ze zákulisí příprav inscenace.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Děkuji za doplnění, závidím živý zážitek z Vídně. Já si také právě nedokázal představit někoho jiného než Netrebko...a ona nakonec Nino Machaidze byla úplně úžasná. Neviděla jste Manon s Annou Netrebko a Villazonem, která nedávno též vyšla u DG? Já se na ni teprve chystám...

bianca řekl(a)...

Ano, Manon s nimi jsem viděla v přímém přenosu loni z Berlína a dokonce jsem měla i lístek na jedno z pozdějších představení, který jsem za hříšné peníze vydražila na E-bay. Jenže tyhle operní cesty jsou plné rizik a tak na "mém" představení Villazon nezpíval, a ten náhradník, toho si nepřejte slyšet, ale hlavně vidět. Upřímně jsem Annu litovala, když musela s tím upoceným tlouštíkem ve druhém dějství laškovat v tenké noční košilce....

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Páni, Bianco, co jste neviděla živě? Začínám skutečně blednout závistí!
Prozradíte nám jméno onoho nešťastníka tenoristy? On si určitě na druhou stranu laškovaní s Aničkou užil a nikdy na něj nezapomene:-)).

bianca řekl(a)...

Jmenoval se Fernando Portari, pro mě zcela neznámé jméno....

Marci řekl(a)...

Berlínská Manon s Villazónem a Netrebko je nádherná. Na podzim jsem si koupila DVD a podle mého názoru posun do 50. let téhle opeře moc prospěl. Stylizace Manon do podoby filmových hvězd byl skvělý tah. Hodně mladých holek se chce líbit, chce být hvězdou, chce být v záři reflektorů. A taková Manon byla.
Jinak Romeo et Juliette splnila přesně to, co jsem čekala, takže velká spokojenost. Moc mile mě potěšila i mladičká Nino Machaidze. Ještě jsem neviděla verzi z MET, ale chystám se na ni, až budou přidávat. Lepšího Romea než Villazóna si ale představit nedovedu. Docela si ale říkám, že neexistují videa této opery třeba s Corellim z té slavné inscenace z konce 60. let. Bylo by to zajímavé srovnání.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Vidím, že zhlédnutí berlínské Manon na DVD musím urychlit, zřejmě mě čeká něco moc pěkného!
Dosud jsem si myslel, že pro mě ideálem pro Romea bude Alagna právě z inscenace z MET, byl ve vynikající formě, zpíval dokonale. Nyní jsem ale slyšel Villazona a pravděpodobně ho překonal. Alagna mu to jednoduše musí vrátit jinde.

radames řekl(a)...

Salzburského Romea jsem neviděl, ale musím vyzdvihnout výkon Roberta Alagni v MET, protože si myslím, že ve lyričtějších francouzských rolích je nepřekonatelný kýmkoli nejen z dnešních tenorů, ale ani třeba Geddou nebo Corellim, a to samozřejmě díky jazyku, ale taky elegantnímu vedení hlasu. I herecky se mi jako Romeo (nebo třeba Faust) zdál naprosto ideální. Jistě je mnoho zajímavých představitelů této role, ale mám dojem, že ve srovnání s Alagnou to má každý opravdu těžké, protože to vypadá jako kdyby se snažil dostat do něčeho, co Alagnovi padne zcela přirozeně a bez námahy

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Já se tak dlouho trápil, mezi kterým Romeem se rozhodnout...nakonec vyhrál Villazon ze Salzburgu, ale opravdu jen o fous.... Alagna byl výtečný taktéž o tom není sporu.