pátek 27. března 2009

Nákupy DVD a CD


Protože určitě většina z vás má zkušenost s nakupováním přes internet, zjistili jste, že levněji než v tuzemsku se nakupuje v zahraničí. Já osobně mám díky výhodnému kurzu koruny vůči libře nejlepší zkušenosti s britskými e-shopy. Jak už jsem psala v jednom komentáři, používám tento vyhledávač . Kdysi mi odkaz na něj poslal tvůrce stránek Zóna a já jsem mu za to dodnes moc vděčná. Na Amazonu, který je nejoblíbenějším internetovým obchodem tedy z cenových důvodů moc nenakupuju. Stává se často, že z původních kupříkladu pěti liber se stane deset až jedenáct (díky přiraženému poštovnému a navíc i dani). Mými favority v tomto ohledu jsou The Hut (poplatek 0,99 GBP), Sendit (poplatek 1,5 GBP) nebo HMV (poplatek 2,5 GBP). To je jen namátkou. Občas je dobré podívat se na Ebay (americkou, britskou, italskou apod.) .
Některé tituly (zejména archivní) se dají v porovnání s cizinou levněji pořídit na Classicdvd, občas nakupuju na Vltavě.
V České republice se podle mých zkušeností v porovnání s cizinou výhodněji prodávají tituly z produkce Deutsche Grammophon nebo Decca. Tituly od firmy EMI jsou v ČR také velice cenově výhodné, ale některé se dají v Británii pořídit ještě levněji.
V poslední době mě nadchli Poláci - tedy hlavně to, co jejich vydavatelství dělají pro hudbymilovné publikum. Na jejich trhu vycházejí hned dvě řady operních DVD - vydavatelství Amercom uvedlo na trh řadu Kolekcja La Scala, která se dá za velice příznivou cenu pořídit např. na Merlinu. Některé inscenace v této řadě mají skvělé obsazení (Trubadúr s Curou a Hvorostovským, Don Carlos s Villazónem). Letos pro změnu Gazeta Wyborcza přišla s nápadem vydat kolekci Wielkie opery, která zahrnuje DVD, CD a knihu. Odkaz je zde. Cena cca 24 zlotých za jeden titul ve špičkovém obsazení je lákavá. Doma mám vzorek - La Traviatu v obsazení Mei, Beczala, Hampson, doprovodná kniha nádherná, CD-výběr s Callasovou a di Stefanem. Bohužel, Merlin prodej - nevím z jakého důvodu stáhl. Ptala jsem se na možnost zásilky přímo u vydavatele (viz odkaz) a je možné si tuto edici zakoupit jako celek i do ČR. Jenom upozorňuju, že všechna tato DVD mají pouze polské titulky.
Má někdo z vás další typy, nápady - co, kde, jak?

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dekuji, u mne to znamena konec nakupovani v Cechach. Mam navic zkusenost,ze v Bontonlandu stal Don Giovanni pred rokem neskutecnych 1100Kc od DG,nedavno jsem ho tam videl za 500Kc. A neslo jen o jeden titul. Kdo si ho koupil tenkrat,musi byt hodne nazlobeny. Jak je to s reklamovanim zbozi koupeneho pres takovy e-shop?
Diky za skvele tipy

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Já zatím kombinuji nákupy v obchodě v ČR (DG,Decca,EMI a někdy TDK) s nákupy přes Amazon.
Vidím,že je třeba udělat změnu. Marci, děkuji Ti moc!

Marci řekl(a)...

Pravda je, že já ještě nikdy nic nemusela reklamovat, ale mám zkušenost, že e-shopy zasílají spolu se zbožím reklamační lístečky nebo samolepky - podle mého názoru pro případ, kdyby něco bylo v nepořádku a zákazník se rozhodl zboží vrátit. Na základě toho oni pak dle mého peníze vrátí (refundují) zpátky.

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Milá Marci, znovu - a tentokrát ještě důrazněji - musím konstatovat, že jste skutečně veliká pokušitelka! :-) Vzhledem k množství nových typů, které zmiňujete, budu nejspíš muset začít uvažovat ještě o jednom zaměstnání, abych všechny ty hudební lahůdky finančně utáhnul :-) ...anebo se dát dohromady s Vámi! Jste ještě volná??? :-))) Díky moc za tenhle příspěvek!

bianca řekl(a)...

Marci, moc děkuji za skvělé rady. Já jsem zatím nikdy na internetu DVD ani CD nekupovala, teď se to ale změní. U nás v Bontonlandu nemají skoro nic a když, tak drahé a v cizině v obchodech je vše také drahé. Ta polská Traviata by mě hodně zajímala, protože právě tuhle nahrávku se snažím si sehnat. A polské titulky ? Snad ani nevadí, stačí mi to poslouchat v originále, čtení titulků mě stejně jen rozptyluje. Minulý týden jsem zkusila si něco objednat na www.prestoclassical.co.uk, přijde mi to tam o něco levněšjí než na Amazonu.

VDV - taky bych potřebovala druhé zaměstnání, abych tuhle svoji operní vášeň mohla financovat podle mých představ. V případě CD a DVD si ale nákupy rozložím do delšího časového horizontu, tam mi nic neuteče - a alespoň se pořád budu mít na co těšit.