sobota 21. března 2009

La Sonnambula v přímém přenosu z MET 21.3.2009


Hradecké kino centrál zaplnění maximálně z jedné pětiny, excelentní pěvecký i herecký výkon Juana Diega Flóreze, výtečná ale dle mého názoru zejména v druhé části opery lehce unaveně působící Natalie Dessay, příjemný a spolehlivý hlas Michela Pertusiho a k programu přibalená polohloupá kritika jakési reportérky evidentně ne příliš důvěryhodného deníku The Washington Post.
Narážím na hodnocení režie Mary Zimmermann, která mě osobně na rozdíl od výše zmíněné reportérky přišla výtečná, chytrá, vtipná, mající hlavu a patu, uchopitelná a vyvážená. Pokud si v dané kritice reportérka kladla otázky, které si kladla a v hlavě měla zmatek, rozhodně to nebylo režií.
Píšu to proto, že mě děsí síla médií. Mary Zimmerman dle mého soudu odvedla skvělou práci a já tímto prosím veškeré publikum, aby se nenechalo za každou cenu "krmit" nesmysly některých "odborníků" a vždy dalo pouze na svůj vlastní úsudek. Věřím, že se mnou budete souhlasit.
Jaký je váš názor?

P.S.: S prostoduchostí příběhu souhlasím. A ač se mi opera velmi líbila a inscenace byla skvělá, jsem rád, že se vývoj opery nezastavil u Belliniho.

20 komentářů:

Dana Šimková řekl(a)...

Já vím, že ode mě není slyšet nic jiného, než slova chvály, ale i kdybych se snažila, nemůžu napsat nic jiného. Byl to nádherný zážitek, režijně to bylo perfektně vymyšlené, na konci jsme se hezky bavili celé divadlo a tleskalo se, jak už je u nás v Brně zvykem, nemůžu napsat z plných plic, ale dost nahlas! Z ohlasů ostatních jsem nebyla jediná, komu se to dnes večer líbilo a i když nám na konci při děkovačce - až už měli vyjít všichni ven přes oponu - selhal přenos, dokonce i netleskači po smutném - Nóóóó... zatleskali technikům! :-) Příjemná atmosféra!

PS: A přece jedna výtka - na to prkno na konci by mě nikdo nedostal - celou dobu jsem trnula hrůzou, aby nespadlo a měla jsem závrať i za Dessay! :-)

bianca řekl(a)...

Při čtení recenzí na premiéru a informace, že obecenstvo režišérku vybučelo, jsem šla na dnešní Náměsíčnou trochu s obavou. Ta se ale rozplynula velmi brzy a nyní se jen musím připojit k nadšeným názorům na režijní pojetí - i mě se velmi líbilo, včetně toho vtipného zakončení. Návštěvníci MET jsou zřejmě hrozně zkostnatělí, když se jim tato inscenace nelíbila. Můžu srovnat s Náměsíčnou, kterou jsem viděla v r. 2003 ve Vídni ( moje první setkání s Florezem) - tradiční pojetí a proto velmi statické. I mě se zdálo, že Natalie Dessay dnes měla trošku hlasové problémy, Florez byl jako vždy suverenní ( i když v kině Aero díky vyšší hlasitosti až trošku rušivý). Dano, i v Praze byla děkovačka utnuta předčasně, takže to už asi tak přišlo z NEW Yorku...

Radek řekl(a)...

Opravdu tentokrát nemůžu napsat, že jsme byli svědky něčeho vyjímečného, kromě nádherného zpěvu. Přiznávám se bez mučení, že režijní pojetí mě tentokrát přinutilo spíš zavírat oči a sledovat tuto operu bez obrazu. Ale zpěv byl nádherný, už se nemohu dočkat Pražského jara až si sednu do Rudolfina a Juana Diega Flóreze si poslechnu živě.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Na tom všem je skvělé, že na to má každý jiný názor. Jsem rád, alespoň je o čem diskutovat:-).
V Rudolfinu budu sedět taky, rovněž se nemůžu dočkat!

Marci řekl(a)...

Jsem nadšená z výkonů všech v čele s Flórezem a Dessay. Podle mě (kromě Netrebko a Villazóna) další super dvojka.
Ale - bohužel - režie mě absolutně nevzala a nelíbila se mi (až na ten závěr, to bylo vtipné). Já mám moderní režie celkem ráda (naposledy se mi moc líbila berlínská Manon, celkem mi nevadila ani salcburská Traviata), ale tady jsem prostě záměr režisérky nepochopila.
No, a s uspokojením konstatuji, že se nás hodně sejde na Flórezovi na Pražském jaru. Taky se moc těším!

bianca řekl(a)...

I já jdu na Florezův koncert na PJ a pro ty, kdo jste ho ještě naživo neslyšeli garantuju, že Vás svým hlasem doslova "smete"....Nikdy jsem tyhle vysoké tenorové hlasy neměla v oblibě, ale od okamžiku, kdy jsem Juana Diega slyšela poprvé živě, se pro mě stal jeho hlas doslova drogou, bez které jsem nemohla vydržet ani den. Jako by to ani nebyl hlas z tohoto světa.....

Mám praktickou poznámku - někteří se už osobně známe, jiní ne - měli bychom se u příležitosti třeba Florezova koncertu někde, třeba předem, sejít, abychom se poznali, co vy na to ?

Marci řekl(a)...

No - ohledně sejití se předem, před koncertem, já jsem určitě pro, byla bych moc ráda.

radames řekl(a)...

Byla to nádhera, jako z MET skoro pokaždé, i když to v Aeru bylo vážně trochu nahlas a Florezovy výšky až příliš tlačily na ušní bubínky, ovšem netahaly za uši, v divadle to muselo znít výborně. Žádný jiný koloraturní tenor, kterého jsem kdy slyšel, počínaje Tagliavinim a Alvou, se s ním nedá srovnat, buď nemá tak dobrou techniku, nebo má menší a ne tak krásný hlas. Snad Floreze uslyším ve Vídni v Italce v Alžíru, lístky na Pražské jaro jsem bohužel prošvihl. Jo, a jeho poznámka o ponožkách byla opravdu vtipná.
Pokud jde o Dessay, uzpívá všechno a je radost ji poslouchat, i když není úplně suverénní, což se dalo slyšet už v Dceři pluku(nezpívá tak lehce a bez námahy jako Florez, výšky jsou někdy hodně ostré). Já mám doma náhravku Dcery i Náměsíčné se Sutherlandovou, které zpívá dokonale, ale oproti Dessay je nudná. Pro mě to byl nakonec předevčím její večer, jak to má být u této opery být.
A Michelá Pertusiho jsem slyšel poprvé, byl to objev, prostě paráda. Snad to nebylo mé poslení setkání s ním. A je to výborný komediant, dobře, že v kině můžeme tak dobře ocenit mimiku účinkujících.
Na režisérku bych nepískal, celkem jsem se výborně bavil, protože dala vyniknout hereckým schopnostem všech zúčastněných, včetně Lisy a Teresy, dokonce Florez hrál výborně, ačkoli se obvykle mnohem lépe poslouchá než sleduje. Přesto její koncepce nebyla úplně neproblematická, hlavně nebylo jasné, kdy se zkouší a kdy vidíme reálný život postav (do určité míry to byl asi záměr, divadlo a život se prolínají, včetně lásek a mezilidských vztahů vůbec). Leccos tam ale nedávalo úplně smysl, aspoň já jsem nepochopil, co tam hrabě dělal, proč vlastně přišel(známý herec, který se přišel podívat na mladé, jak zkoušejí nový kus?). Co mu vlastně Lisa nabízela, když ne nocleh jako v librettu, nebo je to herečka a hostinskou dělá, aby si přivydělala? Nebo je to Rodolfova stará známá a on k ní přišel přespat do bytu? Potřebují dnešní lidé s encyklopedií v ruce vysvětlovat, co je to sonnambulismus? Kdo může, vysvětlete mi to, ale opakuji, že jsem se celkově i přes tyto výhrady bavil.
Poklona orchestru je u MET skoro obligátní, Pido vedl výborně.
Pokud jde o návštěvu v Hradci, věřím, že tentokrát se rekord neprolomí, protože belcanto je u nás obecně nedoceněné a ani Lucie z Lammermooru není na repertoáru našich divadel úplně doma, což je konec konců dobře pro Donizettiho i Belliniho.
Já si rád poslechnu od Belliniho cokoliv, ale opravdu rád mám jedině Normu. Jeho opery mi připadají oproti Dozettimu statické, ale přesto měl Florez pravdu, když říkal, že Bellini psal vůbec nejkrásnější pěvecké fráze. Často se říká, že italská opera dává narozdíl od německé důraz více na hlas než na orchestr, což neplatí vždy, ale u Belliniho je to pravda pravdoucí. Člověk musí opravdu pozorně sledovat pěveckou linku a orchestr považovat za pouhý doprovod, který má spíše pomoci, aby hlas vynikl, než aby třeba nějak komentoval to, o čem se zpívá. Pak teprve vynikne jedinečnost tohoto mistra.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Marci :
Salzburská Traviata je něco úžasného, viďte! Na včerejší Námesíčné se holt neshodnem:-).
Co se týká sejití se, hlasuji pro! Skvělý nápad, dáme soutěž o nejpěknější Florézův autogram?:-)
Bianco, mohla byste to tedy zorganizovat??? Smetením jsem si jistý, ať už začíná PJ!

Radames: Obdivuji Vaši schopnost rozpitvat veškeré detaily operních produkcí. Takovéto postřehy se opravdu čtou jen od pár lidí a tím myslím i tu známou špičku. To že mnoho novinářů překonáváte, je jistota, měl byste se tím živit! Jsem moc rád, že jste se stal stejně jako VDV spoluautorem blogu.
Už tomu opravdu nechci říkat můj blog, ale náš blog. Těším se na další, kteří budou následovat.
Z koloraturních tenorů se mi vždy líbil Giuseppe Giacomini.

K těm otázkám. Nejcennější a nejpřínosnější umělecká díla všeho druhu vzbuzují otázky...otázky a otázky. Toto pravděpodobně není případ vrcholné režie, to určitě ne, snažím se jen naznačit, že z literury Hamlet vzbuzuje otázek tisíc...a na žádnou není uspokojivá odpověď. To z něj dělá vrchol literatury lidstva.
Nepodceňujme Mary Zimmerman, třeba šla opravdu hodně do hloubky:-))).

radames řekl(a)...

Operadreame, já hlavně děkuji za nápad vůbec tento výborný blog vytvořit, už jsem na něm velmi přijemně závislý.
V jakých koloraturních rolich zpíval Giacomini? Já vím jen o Polionovi v Normě, což ale zpívají obvykle spíše těžké, dramatické hlasy jako del Monaco, Vickers, Domingo, Cura atd. Jinak znám Giacominiho jenom trochu, a to jako výborného verdiána. Můžeš (budeme si tykat i na veřejnosti?) mi s ním doporučit některé nahrávky, pokud jsou(a nemáš náhodou právě tu Normu, moc by mě zajímala taky kvůli Renatě Scotto)?
O inscenaci Mary Zimmerman asi musím ještě přemýšlet! Ale možná to nemá cenu, hlavně, že to byla zábava. Většinou mi u operních režií jde o spíše to, jak se podaří rozehrát jednotlivé situace, než o nějakou celkovou koncepci.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Radame, tykání jasné!
S tím Giacominim jsem úplně mimo, protože přiznávám na rovinu, že jsem myslel a psal něco jiného. Nebo-li myslel jsem Ernesta Palacia a napsal Giacominiho, což myslím mnohé vysvětluje.
Normu, o které se zmiňuješ, bohužel nemám...

Dana Šimková řekl(a)...

Radame, máte na mysli Normu v obsazení Scotto, Troyanos? Tu mám :-) (nemám teď před sebou kompletní obsazení, tak si nejsem jistá, zda myslíte právě tuto).

leonora3 řekl(a)...

Operadreame,
pokud mate pristup k Met-player podivejte se a poslechnete si Giacominiho v La forza del destino. Zde zpiva Alvara a jeho hlas je tak tmavy ze v duetu s Leo Nuccim, ktery je Don Carlos se tezko rozeznava, kto je je kto.
Predstaveni Met z r.1984 dirigovane J.Levinem (tehdy jeste docela mladikem) je sila, ktera se dnes jen tak nevidi (myslim ze ani v Met nijak casto). Leonoru zpiva Leontyne Price, jeji nadherny tmavy dramaticky sopran ohromne ladi s hlasem G .Giacominiho. (Ne nahodou byla Leontyna Price v ankete americkych divaku oznacena za najmilovanejsi pevkyni-pevce Met opery vsech dob!)

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Zdravím Vás Leonoro a moc děkuji za tip!
Do METplayeru přístup mám a první co budu pouštět je tedy Síla osudu s Price a Gicaominim. Zatím jsem si zopakoval Romea a Julii a Kouzelnou flétnu.
Nemáte ještě nějaký tip??? Viděla jste něco?

Dana Šimková řekl(a)...

Jak člověk získá přístup do MetPlayeru? Zadarmo, nebo za poplatek?

radames řekl(a)...

Týden lze poslouchat zadarmo, pak se platí buď 15 USD na měsíc,nebo 150 USD na rok. Jsou tam taky všechny HD přenosy až po Thais, bohužel a nepochopitelně s výjimkou Triptychu.
Já moc doporučuji Carmen z roku 87 s Baltsou a Carrerasem.

Dana Šimková řekl(a)...

V tom MetPlayeru jsou videa, nebo jen na poslouchání? Dá se odtam ty soubory nějak stáhnout? Jak se pak člověk odregistruje? :-) Je nějak omezené, kolikrát si jeden soubor pustím?

radames řekl(a)...

Něco je tam zaznamenáno pouze zvukově, něco i s obrazem, např. HD přenosy. Vše si lze pouštět neomezeně a o stahování nevím, ale pochybuji. Platí se samozřejmě předem, ale pokud chcete zkusit ten týdenní trial, tak se musíte včas odhlásit, aby Vám nezačali účtovat 15 dolarů za měsíc.

Dana Šimková řekl(a)...

Nemám kreditní kartu, takže registrace asi neproběhla kompletně. Mám to nějak zrušit (jak) - už se mi to začíná počítat - nebo to mám nechat?

Master Taufan řekl(a)...

Thanks for Sharing that
offline installer filehippo 
getdriversforpc 
theprinterdriver 
getoifile 
esoftpedia 
filehorse 
caranddriver 
epson-printerdrivers
filehippo
filehippo
softpedia
Mobile flash File
softpedia
softpedia
filehippo