pondělí 30. března 2009

Famózní Gheorghiu, toporný Vargas, pomalý Maazel - La Traviata na DVD z La Scaly


Giuseppe Verdi - La traviata - nahráno 2007
La Scala

Když jsem se s radostí pustil do sledování tohoto záznamu La Traviaty z roku 2007 (v bookletu neupřesněno) z La Scaly, obával jsem se, že budu až příliš srovnávat s dosud pro mě nepřekonanou inscenací téže opery ze Salzburku roku 2005 (režie Willy Decker), kdy svět zachvátila bouře nadšení z výkonů Rolando Villazona, Anny Netrebko a Thomase Hampsona. Nevšední inscenace všechny pozitivně šokovala, kdo zná, jistě dá za pravdu.
Zde je režijní pojetí (Liliana Cavani) zcela jiné, nekonfliktní, klasické, povedené a příjemně vyznívající. Myslím ale, že není důvod se o něm blíže rozepisovat, protože všemu stejně vévodí vskutku zcela senzačním způsobem ANGELA GHEORGHIU. To co předvádí se svým hlasem, to jak je bezchybná, živá, vášnivá, herecky precizní a v neposlední řadě nádherná, mě jednoduše přikovalo do křesla. Napadlo mě, jak by působila v Salzburku, kdyby Traviatu ztvárnila místo Anny Netrebko. Co myslíte? Jednoduše řečeno, i kdyby vše ostatní na tomto DVD dopadlo špatně, stejně bych vám ho doporučil.
Částečným zklamáním pro mě byl Alfredo Ramóna Vargase (jehož mám jinak velmi v oblibě!), který bohužel Villazonovi v dané roli nesahá ani po kotníky. Nemluvím ani tak o hlasu, který nádherný je a zpívalo mu to skutečně na výbornou, mluvím o vášni, výrazu a bezprostřenosti. Když např. srovnám "Io son..Io son felice!" na začátku prvního dějství v jeho podání s podáním VIllazona, jedná se o chudé konstatování, kdy naopak u Villazona vidíme výbuch nadšení a pohyb snad každého svalu na jeho těle a obličeji. To pak provází Vargase celou operou. S jiným tenoristou (své bez diskuse špičkové třídy) by zřejmě sváděl rovný boj, Villazon je ale ještě o třídu výše. (Bude i Jonas Kaufmann?)
Roberta Frontaliho jsem na tomto DVD uvítal jako spolehlivého Germonta s "měkkým" hlasem, nicméně konstatuji, že pro něj platí to samé v bledě modrém, vzpomenu-li si na Hampsona. Hodně jsem byl zklamán, že byla vynechána jeho árie "No, non udrai rimproveri".
Pochválit musím mě neznámou Nataschu Petrinsky. Nevím jak Vy, ale já lepší Floru (herecky i pěvecky) ještě nepoznal.
Zpočátku jsem byl trochu překvapen až rozladěn z pomalých temp, kterými Lorin Maazel vedl orchestr, při zpětném pohledu to však vnímám jako plus, kdy jsem ve Verdiho hudbě ke svému úžasu objevil i "novou" hudbu, kterou jsem dosud ve spěchu "neslyšel".
Co říci na závěr? Angela zde svou osobností smetla úplně vše kolem sebe, nedokážu si představit milovníka této opery bez této nahrávky!

(5 nejlepší, 1 nejhorší)

Ramon Vargas : 4-5 (herecký výkon 3)
Angela Gheorghiu : 6 (!) (herecký výkon 6(!))
Roberto Frontali : 4 (herecký výkon 3-4)
Natascha Petrinsky : 5 (herecký výkon 4-5)

režie a scéna : 3-4 (Liliana Cavani)
video director : 5 (Paola Longobardo)
dirigent : 5 (Lorin Maazel)

obraz : 5 (16:9 HD)
zvuk : 5 (PCM Stereo)
booklet : 4
vydavatel : Arthaus Musik (1 DVD, 134 minut)

Plusy :
Angela Gheorghiu, pro mnohé z diváku "klasičnost" inscenace

Mínusy :
herecký výkon Ramóna Vargase, vynechání některých částí opery a textů

Celkový dojem : 4

24 komentářů:

Marci řekl(a)...

Díky za recenzi. Ještě jsem to neviděla, ale právě jsem měla trochu obavy z Vargase. Ale určitě si to nechci nechat ujít. Co se týká Gheorghiu - právě k ní by mi moc pasoval Kaufmann. Škoda, že neexistuje záznam s touto dvojicí - ach jo. Jak píšeš o možné alternativě Salzburg - Gheorghiu- ona mi moc nejde k Villazónovi. Nevím, Netrebko je k němu naprosto báječná. Nádherná je ale i Traviata s Flemingovou a Villazónem z roku 2006 z Los Angeles.

Anonymní řekl(a)...

Letím to shánět, AG musím mít!

Dana Šimková řekl(a)...

Tak tohle, se přiznám, opravdu ještě nemám a už se po ní delší dobu poohlížím! Vargas nepatří zrovna mezi mé favority, ale Gheorghiu zbožňuju, takže za pokus by to stálo. Brzy uveřejním recenzi na Traviatu s Netrebko ze St. Petersburku - rozhodně se to nedá srovnávat se Salzburgem... (bohužel Salzburg v tomto případě výrazně vítězí!) No, zvu Vás tímto k budoucímu přečtení!

radames řekl(a)...

Gheorghiu je jedna nejlepších Violett vůbec už na záznamu z Covent garden z roku 1994, ale věřím, že teď může být ještě lepší. Viděl jsi i ten Londýn a můžeš porovnat, operadreame? Ale asi neodolám a koupím si i tuhle novou Traviatu tak jako tak.
A jakou novou hudbu jsi objevil díky Maazelovi, můžeš přiblížit? Já jsem slyšel jeho Traviatu z Benátek s Ciofi a tam mi jeho pomalá tempa dost vadila, nebyla v tom žádná spontaneita. A vypouštět No, non udrai rimptoveri je vážně barbarství. Nechali tam aspoň Alfredovo O mio rimorso, o infamia? Co se ještě vypustilo?
Sice mám Vargase raději než Villazona, ale když jsem ho viděl v kině na galakoncertě z MET v druhém jednání Traviaty, tak mi taky přišel toporný (zpívalo se v kostýmech a kulisách, ale jen druhé dějství). Na Alfreda se asi opravdu hodí temperamentnější pěvec jako Villazon.
Jo, a sehnal jsi to na internetu? V Bontonlandu jsem to nenašel.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Londýnskou nahrávku jsem neviděl, srovnávat tedy nemohu a co se týká nově odkryté hudby Lorinem Maazelem, mám na mysli to, co každý z nás určitě zná. Skladba, kterou slyšíme po několikáté v různé iterpretaci a najednou a najednou zvuk jednoho z nástrojů...jeho vlastní téma, kterého jsme si v jiných nahrávkách nevšimli a přitom je najednou tak jasné.
O mio rimorso nechali, ale to jak byl zakončen jeho závěr jsem ještě nikdy neslyšel. Prostě divně.
Italsky neumím, ale v určitých pasážích je jednoduše slyšet, že zní jen hudba a přitom v jiných nahrávkách známe text. No poslechni si, uvidíš.
Sehnal jsem v bontonladnu.

bianca řekl(a)...

Tuto Traviatu neznám, ale přiznám se, že Gheorghiu moc nemusím, protože mi přijde hrozně afektovaná - třeba ve Vlaštovce, víc ještě při koncertních vystoupeních - no a v kombinaci s Vargasem - to už je na mě moc. Já jsem prostě ten typ, pro kterého není důležitý jenom hlas, ale spíš celkový dojem, včetně herectví, a v tomhle tito dva interpreti nejsou zrovna mí favoriti.

radames řekl(a)...

Když se podíváte na osobní stránky A.G.(odkaz je v článku), najdete v jejím kalendáři několik vystoupení v Traviatě a Tosce v Berlíně a v Mnichově teď v květnu a v červnu. I ostatní role jsou zajímavě obsazeny, Kaufmann, Keenlyside, Ataneli, Shicoff, Grundheber atd., však se podívejte sami. Nebyl by tady někdo, kdo řídí, a měl by zájem jet se mnou na některé z těch přesdtavení? V Mnichově se snad dají pořídit lístky na stání před představením, takže není potřeba shánět dopředu. Jak to chodí v Berlíně, musím ještě zjistit.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Já bych jel, ale čas je proti:-(

radames řekl(a)...

Ale no tak! Vážně nikdo nemůže? Jsou tam termíny od začátku května do konce června.

Abych použil trochu zdravého nátlaku - do konce roku 2010 bude pak Angela zpívat jen v Londýně a New Yorku, a to je trochu jiná dálka. Jednou jsem ji viděl v divadle ve Faustovi a věřte, že stojí za to vidět ji na živo. Sice jsem ještě neviděl tuhle Traviatu ze Scaly, ale tuším, že ta šestka je poměrně přísné a škarohlídské hodnocení.

Už nevím, co mám psát, tak se někdo ozvěte!

Dana Šimková řekl(a)...

No, já bych možná na konci června jet mohla, ovšem horší to u mě bude asi s financemi... Kolik tak člověk zhruba dá za podtrhuji nejlevnější vstupenky v Berlíně a Mnichově?

bianca řekl(a)...

Já se chystám na Traviatu do Londýna, s Flemming, Callejou a Hampsonem. Nechcete se někdo přidat ? Plánuji představení 3.7., zústanu asi i na 4.7. na Lazebníka s Florezem. Mám v Londýně typ na velmi levné ubytování a vstupenky se dají sehnat taky poměrně levné ...

Dana Šimková řekl(a)...

To mi snad děláte všichni schválně! :-D Kam mám jet dřív? Kdo se mnou pojede do Vídně 11. a 12. května? 11. Traviata Netrebko, Calleja, 12. Tosca - Cura, Guleghina? Potřebuji někoho s autem, klidně i bez (možná auto seženu!) :-)

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Lidičky, neblázněte, všeho s mírou!:-)
Nezapomeňte, že existují i jiné věci....co takhle si zasportovat, přečíst si knížku, vyběhnout na horu Říp, zajet si nakoupit jídlo, uspořádat zahradní párty, zajít se podívat na výstavu slepic, podívat se v televizi na nějakou pohádku, občas dojít do práce a tím pomoci zaměstnavateli budovat hodnoty, atd.:-)))).

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Teď byste vůbec neměli sedět u počítače, když je tak hezky!:-))

Já u něj sedím jen proto, že nám doma vyměňujou okna - to vás určitě zajímá, že:-)).

Dana Šimková řekl(a)...

Nááhodou, já za chvíli sedám na kolo a jedu na výlet! :-) O mně mamka pořád tvrdí, že už jsem fakt operní šílenec a já jí pořád tvrdím, že jsem na tom ještě docela dobře! Minimálně mohu říct, že v tom nejsem sama! :-)

Dana Šimková řekl(a)...

A Miloši, až si přečteš můj dnešní mail s názvem "poklad", asi Tě také nikdo nedostane po obdržení pokladu od počítače :-)

vdv@seznam.cz řekl(a)...

..já tedy fakt nevím, kdo za vznik tohoto blogu a tedy za to, že u toho už dost lidí pořád sedí, může!?! Nevíš, Miloši? Ale vážně: teprve teď, když se to tady tak pěkně rozjíždí, to je ono, že?!?

Dana Šimková řekl(a)...

přesně tak, Víte! Teď jsi to přesně vystihl!!! :-) Musím říct, že díky paní Drápelové jsem poznala 4 příjemné lidi a díky tomuto další 4! :-) Kdo mě ještě nezná, s kým nekomunikuji??? Ráda vás poznám! (myslím, že až na "anonymní" jsem v kontaktu s vámi se všemi a to je moc dobře!). Takže když to sečtu - 8 lidí + tento blog + blog pí Drápelové... A kdy mám chodit do školy vzdálit se od počítače? :-D

radames řekl(a)...

Opera a operní blogy jsou prostě metla lidstva, nebo alespoň části lidstva a bohužel té, do které patřím.
Bianco, napsala byste mi mail s podrobnostmi? Neručím za to, že pojedu, ale velmi, velmi mě to zaujalo. Aby to tady zaznělo naplno, tak v tom Lazebníkovi den po Traviatě budou s Florezem taky diDonato(pro mě nejlepší Rosina vůbec), Keenlyside, Corbelli a Furlanetto. Traviatu i Lazebníka by měl dirigovat Pappano! Navíc je tam pár dní poté i velmi zajímavá Tosca(Voigt, Giordani, Terfel) a Maškarní ples(Vargas, Carlos Alvarez).

Dano, já asi pojedu do Vídně o týden dřív. Neuvažovala bys o tom? Ta Tosca je jinak obsazená než říkáš, zpívají Naglestad, Kaufmann a Raimondi. Cura a Guleghina už myslím letos spolu ve Vídni Toscu zpívali.

Nejlevnější vstupenky v Berlíně i Mnichově by měly být nějak kolem 30-ti euro. Koncem června by to byla Tosca v Berlíně. S Gheorghiu tam má zpívat Neil Shicoff a Franz Grundheber. To by bylo moc fajn, i když bych ještě raději tu Traviatu v Mnihově. Každopádně ale potřebujeme někoho s autem! Nemáš nějakého známého?

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Radame, teď teprv na to koukám. Nechápu Tvou větu, o "přísném a škarohlídském hodnocení" šestkou. Víš, že 5 je nejvíc a že číslem 6 jsem chtěl naznačit, že prostě Gheorghiu byla ještě víc než dokonalá?:-)

radames řekl(a)...

Operadreame, tu Tvoji šestku jsem pochopil a pokoušel jsem se o vtip. Ale taky jsem chtěl vážně říct, že pro některé výkony není žádné číslo dost vysoké. Takže i šest z pěti může být škarohlídské a přísné hodnocení.

Mimochodem, na Metplayeru je teď Traviata s Gheorghiu a Kaufmannem.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Radame, díky, tak už jsem pochopil:-).
Páni, kdyby vyšla ta Traviata s Kaufmannem a Gheorghiu na DVD, to by bylo něco. Myslím, že se chystá vydání Traviaty s Kaufmannem a Christine Schaffer.

Marci řekl(a)...

Na tom MET Playeru je to bohužel jen audio. Já tu audio nahrávku mám snad někde v MP3 formátu doma nahranou - s Gheorghiu a Kaufmannem. Je to krása. Ja tohle "seskupení" miluju. Škoda, že to naní na videu.

Dana Šimková řekl(a)...

No, musím se přiznat, že zatím nemám ani jednu, ale budu se po nich ohlížet! Já dokážu divy! (někteří by mohli vyprávět, že Miloši? Ale neprozrazovat výrobní tajemství!!! :-D)