pondělí 16. března 2009

The 125th anniversary gala in MET 15.3.2009 a 40 let Plácida Dominga


Dlouho jsem nevěděl, jak naladit, nakonec se ale povedlo, 15.3. ve 23:05 našeho času odstartoval fantasticky John Relyea Gounodova Fausta! Mluvím o přímém internetovém přenosu z MET, kterým tamní operní dům oslavoval svých 125 let a zároveň 40 let od prvního vystoupení Plácida Dominga na této scéně. Vše skončilo před pár hodinami.

Akce nebývalých parametrů (i když jsem audio nahrával, doufám, že vše vyjde na DVD!) svým obsahem i obsazením musela rozbušit srdce každému, kdo poslouchal, nemluvě o přítomných divácích přímo v MET. Bylo to operní nebe? Zcela jistě, posuďte sami z programu (byly tam jisté změny, ale v celkovém měřítku zanedbatelné, nevystoupil např.René Pape). Dirigoval James Levine.

Nebudu to dále komentovat, fakt to nemá cenu....nemám dostatek superlativ, přenádherný zážitek i přes sluchátka a internet.
Jen snad dvě věci na závěr. Maiju Kovalevskou jsem bohužel v Praze loni propásl, její O mio babbino caro (má nejoblíbenější árie z celé operní literatury) byla jako sen... Snad se do Prahy vrátí.

A víte, kdo zpíval NESSUN DORMA?

M A R C E L L O...G I O R D A N I . . . .

A víte jak?

FANTASTICKY !!!!!!!!! Tedy přesně tak, jako vždy a přesně tak, jak jsem od něho očekával. Konec diskuse o něm:-).
4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Po neprospané noci se přidávám i já - také jsem poslouchala přímý přenos do půl 4. do rána a bylo to něco fantastického!!! Giordani mě moc nenadchl, v tom se asi budeme vždy rozcházet, ale jak mi Domingo kolem 3. ráno zazpíval Niun mi tema, byla jsem šťastná, že jsem neusnula. Oropesa (Lisetta ve Vlaštovce) byla výborná, Alagna zazpíval naprosto procítěně, přesně jak on to umí, Josého, Domingo zpíval fantastický duet s Hampsonem... no, psala bych asi oi všech! Calleja mě moc příjemně potěšil, Florez je jednička a na Gheorghiu nedám dopustit! Prostě závěrečný aplaus byl úžasný a i já jsem pod peřinou slabě tleskala! :-) Děkuji moc za informaci, že to jde poslouchat!!!!!! Dana Šimková

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Rádo se stalo:-). A jak se líbil Aleksandrs Antonenko? Shodnem se alspoň na něm, když už ne na Giordanim?:-)

radames řekl(a)...

O Giordanim si může celkem vzato říkat kdo chce, co chce, ale nezmění tím nic na tom, že příští sezónu vystoupí počtvrté a popáté v hlavní roli v HD přímém přenosu, což se nepovedlo zatím nikomu jinému a je i mimo tyto přenosy asi nejvytíženější tenor v MET, který například zahajoval dvě sezóny po sobě. Prý má velkou důvěru Jamese Levina. Když k tomu přidáme pravidelná vystupování ve špičkových evropských operních domech, já sám jsem jej viděl dvakrát ve Vídni, můžeme říci, že je to asi nejúspešnější tenor současnosti, a to zcela právem, ač to někomu pořád ještě uniká.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Zdravím Radama a děkuji za postřehy! Na Giordanim se shodneme, jsem rád, že jsem v tomto našel parťáka! Nad slovy některých milovníků opery na blogu metinhd.cz jen kroutím nevěřícně hlavou, ale každý máme svůj názor a ač je diametrálně jiný, respektuji ho.
Tomuto tenoristovi se tento blog bude věnovat velmi často, protože je opravdu světovou extradtřídou a Radames to shrnul báječně.

"Celeste Marcello!":-)