středa 25. února 2009

Téměř dokonalá Salome (Nadja Michael) z Covent Garden na DVD


Richard Strauss - Salome - nahráno 3/2008
Covent Garden

Zajímalo by mě, kolika domácím milovníkům opery v prosinci loňského roku unikla vánoční návštěva Rudolfina pěvkyní patřící svými výkony bezpochyby mezi světovou extratřídu. Německá sopranistka Nadja Michael, mj. jedna z nejlepších představitelek Salome dnešní doby, bezpochyby patří mezi jména jako je Villazon, Calleja, Terfel, Furlanetto, Garanča, Frittoli, a další, tedy mezi ty, kteří Prahu v nedávné době navštívili. Myslím, že ji tu nezaregistrovalo mnoho lidí, já naštěstí ano, zážitek to byl fantastický. Ti kdo 22.12.2008 v Rudolfinu byli (s ČF debutoval dirigent Jiří Malát), mi jistě dají za pravdu, že celkový dojem z jejího vystoupení byl mimořádný.

Hlavní roli Straussovi Salome zpívala loni v Covent Garden (režie David McVicar), záznam na DVD vydala společnost Opus Arte. Inscenace je to dle mého názoru zcela nepřekonatelná, kdo neuvidí, neuvěří! Jediné DVD, které dojem z tohoto převyšuje (skutečně pouze z pohledu opery jako žánru), je Šostakovičova Lady Macbeth of Mtsenk z Amsterdamu (v hlavních rolích Eva-Maria Westbroek a Christopher Ventris, dirigent Mariss Jansons, režie Martin Kušej), kterou vydalo stejné vydavatelství. Jednoduše řečeno, měl-li bych si na pustý ostrov vzít dvě DVD, byla by to právě tato od Opus Arte.

Když jsem po koncertě s paní Michael mluvil, ptal jsem se i na tuto nahrávku. Dozvěděl jsem se, že v době živého nahrávání byla nemocná, stejně jako většina ostatních pěvců prý včetně dirigenta Philippa Jordana! Zajímavé a o to obdivuhodnější, vždyť výsledek je umělecký luxus!

Že je Nadja Michael tou skutečně nejžádanější Salome dnešních operních scén dokazuje i fakt, že ji loni vedle Covent Garden zpívala i v milánské La Scale (nahrávku na DVD nedávno vydala firma TDK a jsem zvědav na srovnání (dirigent Daniel Harding, režie Luc Bondy). Když pak ještě dodám, že ji v červnu pod vedením dirigenta Sebastiana Weigla (režie Peter Mussbach) bude zpívat v drážďanské Semperoper, byl bych blázen, kdybych se tam nevydal. Dovolím-li si pak srovnání se sice vynikající inscenací Salome (v hlavní roli Karita Mattila) z MET, tak jak jsme mohli sledovat v přímém přenosu v kině, zážitek z londýnské inscenace (sice jen na DVD) byl pro mě osobně dvojnásobný.

Další DVD nahrávka, na které je možné tuto pěvkyni slyšet i vědět je Verdiho Don Carlos u firmy TDK (Vídeňská státní opera 2004, dirigent Bertrand de Billy, režie Peter Konwitschny). Tuto nahrávku bohužel k dispozici nemám.

(5 nejlepší, 1 nejhorší)

Nadja Michael : 4-5 (herecký výkon 5)
Michaela Schuster : 4 (herecký výkon 4)
Joseph Kaiser : 4 (herecký výkon 4-5)
Michael Volle : 5 (herecký výkon 5)
Thomas Moser : 4 (herecký výkon 4)

režie a scéna : 5 (David Mc Vicar)
kamera : 5 (Jonathan Haswell)
dirigent : 5 (Philippe Jordan)

obraz : 5 (16:9 HD)
zvuk : 5 (PCM Stereo)
booklet : 5
vydavatel : Opus Arte (2 DVD, 168 minut)

Plusy :
prakticky vše

Mínusy :
nic co by stálo za zmínku, jedině snad cena DVD

Celkový dojem : 5

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Děkuji za čtivou recenzi, tuto Salome jsem si dnes zaběhl koupit a o víkendu zhlédnu. Skvělý blog, jen tak dál. Jarda

Anonymní řekl(a)...

Poslech DVD mám za sebou, dokonce 2x a děkuji za to, že mě tento blog na nahrávku upozornil, je to skutečně zážitek vizuální i hudební! Srovnání s přenosem z MET nemám, ale je pravda, že si nedokážu představit něco lepšího:-). Nadju Michael teď budu sledovat. Zdraví Jarda

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Dobrý den Jardo,potěšilo mě, že jste dal na mé doporučení a že se potvrdilo! Přeji Vám mnoho dalších podobně dobrých nákupů

OperaDream

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, Salome jsem viděl v přenosu z MET. Poté jsem si koupil zmíněné DVD. Na DVD je Salome pojata více naturalisticky, expresivněji.Nadju Michael jsem dosud neznal, takže jsem zaplnil další políčko. Díky za výborný blog! Svatopluk. Orlová

Anonymní řekl(a)...

Nadja Michael - jeden z mých největších pěveckých objevů této divadelní sezóny: jedinečná Lady Macbeth v Drážďanech (a v Mnichově - tam bohužel jen z rozhlasového přenosu a krátkého tv klipu), z pražského koncertu v Rudolfinu a v neposlední řadě právě i z DVD s londýnskou Salome.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Přátelé, vidím, že budu muset Nadju Michael pozvat na náš blog k diskusi. Když už tu bude, doufám, že ji vyzpovídáte skrz na skrz:-))