neděle 15. února 2009

Rady a doporučení ke Covent Garden

Podělte se o zkušenosti s návštěvou Covent Garden. Kde a kdy kupovat lístky? Za jako cenu? Na co si dát pozor? Jet autem nebo letět letadlem? Kde zaparkovat? Kde se ubytovat? Které opery byste doporučili navštívit ostatním? Co vás zaujalo? Na co raději nejet? Co se tam chystá? Hledáte někoho, s kým byste navštívili toto divadlo společně? Pomožte ostatním a kdykoliv připište komentář!!

Opera dream...6.4.2009

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Covent Garden je legenda. Takže navštívit jí alespoň jednou za život by měl každý milovník opery. Nejen pro její věhlas, inscenace, obsazení, ale zejména pro samu budovu opery a její vnitřní prostory (k budově samotné se určitě vrátím v samostatném článku). Vstupenky lze zajistit přes intenet nebo lze poslat rezervační e-mail a obdržet je poštou. Internetové objednávání je velmi pohodlné, protože web opery vám poskytuje i trojrozměrný pohled na jeviště z vámi vyhlédnutého místa. Platba kartou a vyzvednutí vstupenek na místě v pokladně, která je otevřena denně. Při výběru míst dejte pozor. Vyplatí se parter, Orchestra Stall, Balcony. Na Dress Circle a Upper Circle jsou zadní místa velmi, velmi daleko od jeviště a postavičky jsou tak malinké, že skoro nic nevidíte (zažil jsem na Upper Circle v zadních řadách Děvče ze Zlatého západu a nebylo to nic moc). Ceny lístků odpovídají věhlasu - jsou prostě vyšší a do přízemí se pohybují od 120 Euro. Při výběru inscenace si dejte pozor. Stejně tak jako ve Vídni i v Covent Garden se hrají některé inscenace velmi dlouho a/nebo v klasické výpravě. Pro milovníky odvážnějších inscenátorských řešení, jako jsem já, tedy doporučuji zjistit si předem jak stará je inscenace a kdo ji režíroval, případně na webu opery shlédnout nějaké fotky z představení. To proto, abyste nebyli zklamáni třeba tím, že se bude hrát Tosca, která měla premiéru v roce 1959 :-)

Cestovat jedině letadlem. Se Smart Wings do Satnstedu seženete za 900 Kč včetně poplatků zpáteční let a lístek na autobus z letiště do centra Londýna vyjde (zpáteční) asi na 24 Liber. Vlak z letiště je dražší, ale pohodlnější a výrazně rychlejší (autobusem jedete při zácpě i déle než 2 hodiny, vlak je za 45 minut v centru). Ubytování je v Londýně všeobecně drahé a čistota není silnou stránkou levnějších hotelů. Narazili jsme však i na vyjímku (Blakemore hotel). Snídaně je skoro vždy v ceně a stačí na to, aby člověk vydržel do večeře. Na večeři se vypatí zajít do restaurace. Ceny nebývají vysoké a jídlo a obsluha daleko přijatelnější než v třeba v Praze a to i v centru Londýna. Nebo si večeři dejte až v opeře a objednejte si stůl v nádherné prosklené Menažerii, kde můžete o přestávce povečeřet steak z lososa. Když si večeři objednáte současně se vstupenkami, dostanete slevu (cena večeře pro jednu osobu začíná na 35 Librách). Po Londýně je dobré se pohybovat metrem, je to velmi levné. Stanice metra Covent Garden však bývá večer po představení velmi zahlcená lidmi a je nutné na výtah do kolejiště čekat i několik desítek minut. Jde si čekání zkrátit tak, že půjdete na nejbližší stanici Leicester Square nebo Holborn (obě na lince Picadilly) a tam se dostanete do tubusu metra bez problémů.

Krásný výhled je i z teras a ochozů nové přístavby budovy COvent Garden. Je vidět přes řeku a Waterloo bridge až do Waterloo a Southwarku. Určitě se nestyďte si říci o přestávce o vodu, je zdarma a v každém z asi 5 barů vám ji rádi nalijí stylově do křišťálové sklenice :-)