neděle 15. února 2009

Rady a doporučení k Vídeňské státní opeře

Podělte se o zkušenosti s návštěvou Vídeňské státní opery. Kde a kdy kupovat lístky? Za jako cenu? Na co si dát pozor? Jet autem nebo vlakem? Kde zaparkovat? Kde se ubytovat? Které opery byste doporučili navštívit ostatním? Co vás zaujalo? Na co raději nejet? Co se tam chystá? Hledáte někoho, s kým byste navštívili toto divadlo společně? Pomožte ostatním a kdykoliv připište komentář!!

Opera dream...6.4.2009

11 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Zajímavá novinka Vídeňské opery - přímý přenos na megaobrazovku před budovou opery. Je hezký pohled na mladé lidi sedící po zemi na prostranství před operou a sledují Wagnera.
Zdena Jirásková

Dana Šimková řekl(a)...

Že bych místo plánovaného místa na stání za 4 eura šla raději 25. 6. na přímý přenos před divadlo a zůstala sedět zadarmo na své židličce??? :-D Na druhou stranu vidět tváří v tvář Eröda se Schadem a dýchat s nimi stejný vzduch, to se mi venku nepoštěstí... Zůstanu asi uvnitř. Ale musí to být venku úžasný zážitek. Tleská se?

PS: Aspoň si nemusí zoufat ti, kteří nedostanou vstupenku!

Anonymní řekl(a)...

Nedávno jsem navštívil WSO s lístkem do 3řady v lóži, kde není téměř nic vidět. Musím potvrdit, že ačkoliv byla některá místa v hledišti parteru volná, tak uvaděči mě jinam sednout nenechali. Máte někdo jinou zkušenost? Jirka.

bianca řekl(a)...

Jirko, já mám bohužel zkušenost naprosto stejnou. S lístkem k stání jsem zkusila volné místo v přízemí, uvaděčka ale byla nekompromisní, dokonce hrozila, že zavolá ředitele, pokud se nevrátíme na svá místa. Taková benevolence, jako v českých divadlech, se najde málokdy. Např. v Zürichu je potřeba se předem uvaděčky zeptat, dovolí přesednout o jednu kategorii výše.... V La Scale Vás dokonce o přestávce nepustí ani do nižších pater, ale musíte potupně odejít ven zvláštním schodištěm do místnosti s občerstvením ,vyčleněné pro "plebs" z galerie.... Přesto to i já vždycky zkouším, protože je mi těch pěkných volných míst prostě líto - už se mi podařila první řada přízemí např. právě v La Scale ( jaké zadostiučinění za tu potupu se zvláštním vchodem!!!), v Covent Garden v Lodnýně a v Liceu v Barceloně. Takže moje rada - nenechte so odradit, chce to jen vymyslet šikovnou strategii - u mě funguje to, že si vždy sednu až v okamžiku, kdy se zhasíná a začíná dějství.

Anonymní řekl(a)...

Výborný nápad, až tam pojedu, tak to tak provedu. Nemají mít drahé vstupné. Jejich problém.
Bára

Anonymní řekl(a)...

Mně se podařilo si jít posledně sednout uvaděčkám přímo před očima do 4. řady úplně na kraj ke dveřím do přízemí (z místa za 10 euro). Vyháněly z míst, kde jich bylo třeba víc vedle sebe - vím, že 13. řadu, kde bylo 10 volných, vyháněly dost ostře, ale tady bylo jedno jediné, tak ho asi nehlídaly, nebo nevím...

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, ráda bych si prostřednictvím internetu koupila vstupenky do Vídeňské státní opery, ale jestli jsem dobře pochopila postup, je možné si zvolit pouze sektor, nikoli konkrétní sedadlo jako je to běžné u nás ??? Prosím o radu, jak získat pěkné místo. Děkuji.

Anonymní řekl(a)...

Na co si tu všichni stěžujete? Máte lístky do nějaký řady, tak se necpěte jinam. A že mají drahé lístky? Vaše volba, kupovat si je nemusíte, nikdo vás tam za nohy netahá. Nechápu, čemu se pořád divíte, v Česku je takový bordel, že si i v divadlech lidi dělají , co chtějí, takže dobře tak, že to jinde zatrhnou.

Anonymní řekl(a)...

Do WSO jezdíme cca 2x do roka. Pozor na koupi lístků na internetu. Přes oficiální kancelář (něco na způsob našeho Ticketportal) zaplatíte za 1 - 2 kategorii asi o 50€ víc, než na oficiálních stránkách Opery. Na webu Opery si také vyberete sedadlo. Lístky si můžete vytisknout, nebo objednat k vyzvednutí před představením. Kancelář je vlevo přes ulici (bráno od průčelí vstupu do Opery).
Za obě tyto varianty není žádný příplatek (lístky si můžete i nechat poslat poštou nebo do hotelu, to vše je za poplatek).
Lístky 1 - 2 kategorie jsou určitě lepší pro ty, kdo si chtějí představení opravdu vychutnat. Sedadla mají displeje s titulky v němčině/angličtině. A rozhodně nepodceňujte dress code. Na stání jsme už viděli i studenty a turisty v džínách (!), ale do parteru nebo lóží patří minimálně oblek a společenské šaty. Ráda nosím dlouhé, jednoduché elegantní, pro vlastní požitek z akce. Do sálu vás v nevhodném oblečení pustí (bohužel), ale rodilí Vídeňáci toto nevidí rádi a kazíte dojem i ostatním. Vždyť po návštěvě Opery je už jen státní banket, večeře s královnou nebo velký ples větší událost, proto je společenské oblečení jedinou volbou. Už jsme zažili i v nejdražším sektoru pány v pestrobarevných havajských vzorech na košili s krátkým rukávem! To bylo už příliš i pro některé mladší diváky, kteří to pánovi o pauze dali slovně najevo.
Opera je sváteční záležitost, pro studenty se dá pořídit levně na stojáka (nikdy jsme nezkusili, ale z vyprávění studentů víme, že je důležité i vidět, což u těchto míst není vždy pravidlem). Proto si ji užijte a nešetřete na ní. Není to přeci každodenní záležitost.
Po Opeře doporučuji kavárnu přímo v budově (vyzvedněte si věci z šatny a přes foyer přejděte do kavárny). Zavírají o půlnoci a můžete si dát i lehčí večeři, v nabídce jsou různé chlebíčky, sýrové mísy i oblíbené párečky. Se skleničkou vína nebo šampaňského ideální zakončení krásného večera.

Martin řekl(a)...

Představení už se dá sledovat i přímo v té jejich kavárně. Mají tam totiž rozesety plazmové obrazovky.

Dokonce mají i online vysílání, ale kvalita kolísá.

Anonymní řekl(a)...

Poradíte mi někdo prosím, jak koupit lístky přímo? Ten jejich systém je pouze na alokování...takže zadala jsem požadovaná místa...a čekám..jestli mi potvrdí objednávku. Jak dlouho tento proces trvá? Nelze prostě rovnou koupit vstupenky? Děkuji.