pondělí 2. března 2009

Marcello Giordani - ano nebo ne?


Patří tenorista Marcello Giordani mezi světovou špičku tenoristů dnešních dnů nebo ne? Na blogu MET in HD o tom zapochybovala pí.Věra Drápelová. Její pochyby jsou pro mě zcela nesrozumitelné, údajná absence jeho charisma pak holým nesmyslem. V roli rytíře des Grieux v Manon Lescaut byl herecky i pěvecky výborný, v některých pasážích šel z jeho hlasu mráz po zádech a to je to, co potřebuji. Jeho Faust byl zcela spolehlivý bez náznaku opotřebovanosti čí únavy. Ano, Jonas Kaufmann může být nazván perspektivnějším, Roberto Alagna elegantnějším, Joseph Calleja procítěnějším..., Giordanimu však také dokážeme nalézt stejně hodnotný "přívlastek" a to je to, oč tu běží.

Svou třídu nám ukazuje i na CD (nahráno 2001), které vydala společnost NAXOS. Nebudu-li brát v úvahu jednoznačné rezervy týkající se technických parametrů nahrávky, které se nedají srovnávat s profilovými alby pěvců u firem jako Deutsche Grammophon, Decca či EMI, jedná se o recitál, který by neměl chybět v žádné sbírce nádherných hlasů. Absolutně fantastický je zde Manrico, opravdu velkým překvapením Tonio z Dcery pluku. Rodolfa z Verdiho Luisi Miller už zpívá lépe jen Neiĺ Shicoff, Giordani v této slavné árii lehce překonává všechny ostatní co z nahrávek znám, včetně Dominga, Alagni či Villazona.
Don José u mě sice vítězí u Domingo a Kaufmanna, Mascagniho Turiddu pro mě vždy bude ideální od José Carrerase, i zde je však Giordani výtečný a je zážitkem ho poslouchat.

Marcello Giordanni má jistě své plusy i mínusy. Plusů je však enormně více než záporných hodnot a to je to, co jej jednoznačně mezi světovou extratřídu tenorů řadí. Jeho Pinkertona se prostě nemůžu dočkat!

A odpověď na úvodní otázku : Marcello Giordani ANO.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Giordani je dobrý tenor, více než dobrý,Puccini mu sedí nejvíce. V sobotu mu držím palce, aby dokázal i těm, kteří si ho prozatím neoblíbili, že je skvělým hercem i pěvcem. Nevím, jak to vidí ostatní, ale dle mého názoru mu např.Marcelo Alvarez nesahá ani po kotníky!! Navíc se mi líbí i jako chlap, tak nějak bych mu myslím připadala i já, protože jsem pěkná ženská!:-) Připojuji se tedy k protestům proti názoru pí.Drápelové a vyzývám p.Giordaniho, aby jí to přijel natřít osobně přímo do ČR.
Lucie Máchová

Anonymní řekl(a)...

Marcello Giordani jak v čem: Co se Faustova prokletí týče, já se naopak přokláním na stranu paní Věry Drápelové (a soudě podle jejího blogu nejsem zdaleka jediný). V Madame Butterfly se mi naopak Giordani hodně líbil. Myslím, že to vše je otázka vkusu :-) Ottavio

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den.
Jsem od soboty novou velkou ctitelkou Marcella Giordaniho.Byl skvělý! A mrzí mě, že byl při děkovačce trochu v pozadí, on za to přece nemůže, že byl celé druhé dějství v Americe!

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Dobrý večer, to mě moc těší, že mám Marcello Giordani o jednu ctitelku více. Jeho umění si to zaslouží a za tu Ameriku opravdu nemůže!:-)