úterý 17. února 2009

Lucia di Lammermoor v přímém přenosu z MET 7.2.2009

V Kině Centrál v Hradci Králové jsem zhlédl další přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku. Kino téměř plné, zvuk nastavený na ideální hlasitost, mohlo se začít.
Že se bude jednat o jeden z nejvíce navštívených přenosů bylo jasné, zaručovala to jména Villazon a Netrebko. Že by také vykulené oči úžasné Natalie Dessay?:-)
Nevím jak ostatním, ale mě změna tenoristy jaksi lehce potěšila, Piotr Beczala má dle mého názoru možná dokonce zajímavější hlas než Rolando Villazon, není pro mě tak „okoukaný“, byl jsem zvědavý, jak se s rolí Edgarda vypořádá. Vypořádal se skvěle, vedle impozantního pěveckého výkonu se předvedl i jako zajímavý herec. Jistě to nebylo tak vyhrocené, jako by zřejmě bývalo u Villazona, hodnotím ale vysoko. Anna „Lucie“ Netrebko nám po mateřské dovolené evidentně lehce zestárla, očarovaný jsem však byl jako vždy. Jistě by se nějaká nedokonalost na jejím výkonu najít dala, ale proč ji hledat?
Rozporuplným představitelem role Raimonda byl Ildar Abdrazakov. Fantastický hlas avšak nulové vcítění se do role. Velká škoda. Barytonista Marius Kwiecien musí být pro každého fantastickým objevem. Z jeho hlasu jsem byl nadšený, navíc se do své role dokázal ponořit, věděl o čem zpívá, věděl, jak se tváří. Co víc si přát? Vím, aby nám přijel zazpívat písně nějakého polského autora do Dvořákovi síně Rudolfina. Zaujal mě vcelku i hlas debutujícího tenoristy Colina Leeho v menší roli Artura, myslím, že má budoucnost.

Práce režisérky Mary Zimmerman na tomto díle byla jen průměrná, našla se řada zajímavých nápadů a momentů, na druhou stranu lze ale často hovořit o těžkopádnosti. Není to jednoduše něco, co si zapamatuji.

Ferrari pod vedením sympaťáka Marca Armiliata hrálo skvěle, nemám nejmenších připomínek.

Sečteno a podtrženo, v nejlepším americkém operním divadle se v tomto večeru sešli ve čtyřech hlavních rolích dva Poláci a dva Rusové a bylo se na co dívat a zejména bylo co poslouchat. Další skvěle strávený sobotní večer.

(5 nejlepší, 1 nejhorší)

Anna Netrebko : 4-5 (herecký výkon 4-5)
Piotr Beczala : 5 (herecký výkon 4)
Marius Kwiecien : 5 (herecký výkon 5)
Ildar Abdrazakov : : 4-5 (herecký výkon 2)
Marco Armiliato : 5
Mary Zimmerman (režie) : 3
kostýmy : 5

celkový dojem z představení : 4

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Mariuse Kwieciena jsem náhodou před Lucií viděla na Arte TV, dke dávali záznam opery
Evžen Oněgin v podání souboru Velkého divadla v Moskvě při jeho hostování v Paříži. Byla to vcelku zvláštní inscenace, jen vím, že mě naprosto nadchnul představitel Oněgina - byl to Marius Kwiecien. Je to úžasná osobnost.

h k řekl(a)...

Souhlasím s hodnocením Lucie, snad bych nebyl tak přísný na Abradadazovaka - jeho hlas mne nesmírně zaujal a třeba Mefisto v jeho podání musí být jedinečný. Herec to asi není, ale to snad u opery není to nejdůležitější...

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Máte pravdu, není, jen jsem měl zkrátka dojem, že se do své role mohl (kdyby chtěl) ponořit mnohem hlouběji. Pak si ale říkám, proč by nechtěl? Zřejmě to tedy jednoduše herec není...a to mi ho zřejmě oddělilo od ostatních. O hlasových kvalitách určitě není pochyb.

Anonymní řekl(a)...

Agnieszka Bochenek - Osiecka - soprano chybí tady.